Válogatás korábbi cikkeinkből, híreinkből
2024/2025
2023/2024
Tanulmányi kirándulás Királyréten
Szépkiejtési verseny
Február 27-én megrendeztük a – nyelvújító Kazinczy Ferenchez kötődő – Szép magyar beszéd versenyt, melyen tizennégy tanuló mutatta be, hogy milyen pontosan és szépen tud olvasni. Az 1. és 2. osztályosok versenyen kívül mutatták be tudományukat, majd az alsó és a felső tagozat következett. Az előbbiből Koncz Liliána (3. osztály) került ki nyertesen, Taksz Gerda (3. osztály) a 2. helyezést érte el, és Huber Miklós (4. osztály) lett a harmadik. Stumpfold Lázár (4. osztály) különdíjat kapott. A felsősök közül Kiss Kinga (5. osztály) bizonyult a legjobbnak, és ebben a korcsoportban 2. és 3. helyezést nem hirdetett ki a zsűri. De igazán jól járt valamennyi versenyző, hiszen nem csak emléklapot, hanem könyvjutalmat is kapott dicséretes részvételéért.
Nálunk járt a Mikulás!
Hagyományainkat ápolva december 5.-én délután Mikulás-ház várta a gyermekeket iskolánkban. A programokat a DÖK szervezte., iskolánk pedagógusai segítettek a levezetésben. Manó tanodaként volt itt logikai foglalkozás: sakkozni és társasjátékozni is lehetett. Volt memóriajáték és online kirakó, sodoku mind offline, mind online térben. Ha valaki mozogni, sportolni szeretett volna, volt szaloncukor válogató célbadobás és Miko-csocsó bajnokság is. Az éhes gyerkőcöknek gyümölcssaláta készítés is volt lehetőség a programok között. Lehetett levelet írni magyarul és németül is a Mikulásnak, de a kreatívkodás sem maradt el. 4 órakor megérkezett a Mikulás is iskolánk udvarába. A napot a felső tagozatos diákok számára diszkó zárta.
Magyar kultúra napja
A Magyar kultúra napját világszínvonalú programmal ünnepeltük január 22-én. Iskolánk meghívására a Gömbszörp zenekar és Enyedi Ágnes énekesnő adott koncertet a művelődési házban a magyar nyelvterület énekes és hangszeres népzenei hagyományából. Olyan népi hangszereket ismertünk meg, mint a kaval, a duda, az ütőgardon, a cimbalom, a tárogató és a duda, a koncert végén pedig táncházban rophattuk Horváth Marika és Gémesi Zoltán vezetésével.
2022/2023
Szomorúak vagyunk...
Tia nevű kutyusunk, akit iskolánk 2023. február 1-jén a bicskei Kutyaovitól virtuálisan örökbe fogadott, február 26-án agyvérzésben meghalt. Néhány napig gyengélkedett előtte, de erre nem számított senki sem. Tiának – annyi más menhelyi kutyushoz hasonlóan – nehéz sorsa volt, míg a Kutyaovi gondozásába nem került, és sajnos nem érhette meg, hogy egy igazi család szeretetét élvezze, pedig rászolgált nagyon.
Szomorúak vagyunk, és csak abban reménykedhetünk, hogy a társainak szerencsésebben alakul az élete. Fogadjon örökbe kutyust, aki csak teheti!
Magyar kultúra napja
Január 23-án A magyar kultúra napját ünnepeltük, nem is akárhogyan, és ráadásul egész nap! Hogy éppen kétszáz éve született Kölcsey Ferenc Himnusza, az még csak „hagyján”, de Petőfi Sándor is kétszáz éve született, alig pár héttel a Himnusz előtt. Úgyhogy összevontuk ezt a két jeles évfordulót, és a költészetet megfejeltük képző- és filmművészettel. Mégpedig a következőképpen: Miután megnéztünk a Himnusz regényes történetéről és a forradalmár Petőfiről egy ismeretterjesztő filmet, következett egy látványos kvíz: hazánk legszebb épületeit és klasszikus festményeit ismertük fel szép számban. Aztán ecsetet ragadtunk magunk is, és jó vad színekkel minden osztály kipingálta Petőfi arcképét. Végül jöhettek az örökzöld filmalkotások: az alsó tagozatban a Szaffi, a felsőben pedig a Macskafogó és a Csinibaba, ami pedig a szüneteket illeti, Ferenczi György megzenésített Petőfi-verseit hallgattuk, tök rockos hangszerelésben. Jövőre egy egész hetet fordíthatnánk a magyar kultúrára, nem keveset tanulnánk belőle!
Mikulás-ház
kisfilm elérése>>>
Bűvész
Varázslatosabban nem is kezdődhetett volna a karácsonyunk. Iskolánktól – na és a szülői munkaközösségtől – egy mágikus előadást kaptunk ajándékba. December 20-án Habók János bűvész úr elképesztő mutatványait nézhettük meg a Művelődési Házban. Persze, mindent megtettünk, hogy leleplezzük a trükkjeit, de bármilyen szemfülesek is voltunk, rejtély maradt a rejtély: a szétvágott zsinórok összeforrtak, a karikák láncot alkottak, a kendők színe és helyzete megváltozott, továbbá a jó öreg kártyatrükkökkel sem boldogultunk: mindig kiderült, hogy titokban melyik lapra esett a választásunk. De ez semmi ahhoz képest, hogy egyszer csak fogta magát a kellékes asztal, megemelkedett, és táncolni kezdett a levegőben! Pedig nem volt hozzá egy hajszálnyi madzag sem! És sorolhatnánk tovább mindazokat a mutatványokat, melyeket Habók János negyvenhárom év alatt dolgozott ki, tátott szájú közönsége legmélyebb döbbenetére. Még ma sem tértünk magunkhoz, pedig mi is tudunk meglepetéseket okozni...! Majd megmutatjuk! De addig is: békés karácsonyt és boldog új évet kívánunk!
Pályaorientációs nap
Állatok világnapja
Október 4-én, az Állatok Világnapján az állatok védőszentjére, Assissi Szent Ferencre emlékeztünk, aki ezen a napon hunyt el, és már a XIII. században azt hirdette, hogy az embernek minden élőlényt szeretnie kell. Róla nevezték el a vértesboglári templomot is.
Hazánkban harmincéves hagyománya van az Állatok Világnapjának, főleg az állatvédő szervezeteknek köszönhetően. És iskolánkban is megrendezzük, adományokat gyűjtve az állatvédők által megmentett kutyusok ellátására. Idén sem volt másképp, de most a folyosó falát is ellepték kutyáink és cicáink (gazdis) fényképei. Az osztályok közötti tablóversenyt a 6. osztály nyerte meg, hát ők nagyon kitettek magukért. De amúgy az egész iskola remekelt: még soha nem gyűlt össze annyi adomány, mint ebben az évben. Szóval, szuperek voltunk!
Aztán megérkezett Bodajkról a Dog Plusz Egyesületet képviselve Kasza-Pirka Ildikó néni és az egyesület két kutyusa, az idősebb és fekete Magnum és az ifjonc csíkos Toffi. Ildikó néni a kutyák tanításáról mesélt, Magnum és Toffi pedig bemutatta, hogy miként fest két eminens tanítvány. Magnum még az öntözőkanna szállításában is jeleskedett. Végül pedig jól megsimogattuk őket a bemutató után.
Könnyen lehet, hogy miután hazamentünk a suliból, még annál is többet dögönyöztük kedvenceinket, mint rendesen... Persze, az lenne az igazi, ha a világon minden kutyus-cicus annyi szeretet kapna, mint a mieink, vagy ha minden nap az Állatok Világnapja lenne.
2021/2022
Nyusziváró
Iskolánk Diákönkormányzata idén különleges módon szerette volna várni a húsvéti nyuszit. Terveink megvalósításához a Német Nemzetiségi Önkormányzat támogatását kértük. A helyi képviselők és vezetőjük, Szelle Ákos, azonnal a gyerekek segítségére siettek. Közös pályázatunk keretében ötvöztük a magyar és a német szokásokat. Arra buzdítottuk az osztályokat, hogy készítsenek egy Osterkiste-t. Az alapanyagról és a jutalmakról a Német Nemzetiségi Önkormányzat gondoskodott. A ládákat Csilla néni, az iskola igazgatója szerezte be a helyi boltból, melyet a gyerekek újrahasznosítottak.
A lelkes munka után, április 21-én került sor az eredményhirdetésre a Tájház udvarán. A nyertesek óriáspizza utalványnak örülhettek, de mindenki kapott a fészkébe édességet is!
A német önkormányzat jóvoltából Brigi teával kedveskedett nekünk, a hangulatos délelőttöt közös filmezés zárta, a Mi, Svábok című filmet néztük meg együtt.
Köszönjük szépen!
A Diákönkormányzat nevében: Keindl Anita
Martinstag
A Márton nap megünneplése régi hagyomány már az iskolában.
A legelső évben szakköri keretek között készültünk erre az eseményre, lámpásokat készítettünk, körbejártuk a templomot és közben énekeltünk.
Mivel mindenkinek nagyon tetszett, a következő évben már kibővült az esemény. Sokan nem ismerték még akkor Szent Márton történetét, hiszen abban az időben kezdett ez a szokás Németországból beszivárogni hozzánk. Mára a falu egyik legkedveltebb programja lett, amelynek a gyerekek és a szülők is aktív részesei.
Az idei év rendhagyó volt számunkra a vírushelyzet miatt. Ezúttal az iskolában maradtunk, és osztályonként emlékeztünk meg erről a szép hagyományról. Német nyelvű filmeket kerestem, amelyeket a felsősök megtekintettek, majd egy totót töltöttek ki hozzájuk. A legjobbakat ötössel jutalmaztam. Az alsósok a szabadban akadálypályán ügyeskedtek, majd játszottak „Gyertek haza ludaimat” ( Gänselein, Gänselein, kommt alle heim…) Ezután ki - ki a saját osztályában lampionokat készített, amelyek az iskola ablakait és a saját szobájukat díszítették. Az este mindenki otthon gyújtotta meg a saját mécsesét.
A nap folyamán a 7. osztályosok minden osztálynak Márton napi történetet meséltek, és az iskola minden tanulója egy követ választhatott tőlük. A nap végén ebből a sok kavicsból kiraktuk az iskola Márton lúdját az összefogás jelképeként.
A gyerekek előzetes feladatot is kaptak a Márton naphoz, amely egy libaszépségverseny volt a kollégák ötlete alapján. A legjobbakat az esemény zárásaként jutalomban részesítették.
Igazi összefogás eredménye volt a nap, amelyben mindenki saját egyéniségének megfelelően kivette a részét.
Keindl Anita, 2020. 11. 22.
Képgaléria a tanévről
Magyar népmese napja
Szeptember 30-án – Benedek Elek születésnapján – a magyar népmeséket ünnepeltük. Előzetes feladatként A bujdosó macska című meséhez írhattak különféle befejezést a vállalkozó kedvű tanulók, illetve megcsillanthatták illusztrátori tehetségüket is „A kedvenc mesém” címmel. Ami pedig a kedvenc mesekönyveket illeti, azokból kiállítást rendeztünk az előtérben. Aztán kezdődhetett a hetedhét országra szóló mesenap! A tanítók a felsősöknek, a tanárok az alsósoknak olvasták fel Az aranypálca című mesét, melyhez utána csoportos illusztrációt készítettek az osztályok. A 4.-esek végképp kitettek magukért: ők színre vitték A csillagszemű juhászt, olyan sikerrel, hogy még az óvodában is híre ment, el is jöttek megnézni másnap! Végül már csak a sok-sok jutalom-csokit kellett legyűrni, és megtapsolni a nyerteseket. Az alsósok közül dicséretet kapott illusztrációjáért Taupert Ádám, Till Dorina, Till Míra, Lázár Bence és Grassl Fanni, a felsősök közül Budai Petra, Sárkány Ákos, Glasshütter Boglárka és – a festményével kiemelkedő – Koczka Villő Bodza. A legszebb illusztrációk már az iskola folyosóját díszítik – és bizonyára ott is maradnak sokáig.
Ha több csoki lett volna, ez a kis beszámoló is tovább tartott volna!
Állatok világnapja
Október 4-én, az Állatok világnapja alkalmából többféle program is zajlott iskolánkban. Osztályok közötti vetélkedőt szerveztünk az állatvilágról és annak irodalmi, illetve zenei vonatkozásairól, kedvenceinket bemutató rajzokat és fogalmazásokat készítettünk, és aznap állatos ruhákban és csecsebecsékben díszelegtünk. De ez semmi! Meghirdettünk egy olyan akciót, amellyel közvetlenül segíthetünk a bajba jutott kutyusokon. „Támogasd a menhelyen élő kutyákat egy szelet csoki árával!” – ezzel a felhívással gyűjtöttünk egy héten át pénzt, amit aztán a DÖK képviseletében Rákovics Nóri és Tagscherer Bence október 13-án át is adott az Eszkuláp Állatvédő Egyesület Mányi Menedékének.
További akciókat is tervbe vettünk: hamarosan felkeressük a polgármester urat, hogy átadjuk felhívásunkat. Abban arra kérjük az önkormányzatot, hogy álljon kezdeményezésünk mögé, mellyel kutyáinkat szeretnénk megóvni szilveszterkor a tűzijátékok és petárdák veszélyeitől. De erről majd beszámolunk részletesen!
Gyászolunk
(Botka József 1960-2021)